لمبه های دکوراتیو دیوار چیست

لمبه های دکوراتیو چیست؟

لمبه، از جمله متریال های دکوراتیو دیوار که در بین طراحان ساختمانی از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. لمبه ها عموما از برش‌های چوب کاج ساخته می‌شوند. چوب کاج به واسطه ارزان بودن و مقاومت در برابر رطوبت و حشرات یکی از مناسب‌ترین گونه‌های چوب برای ساخت لمبه بشمار می آید. برای آشنای با لمبه و کاربری های آن در این مقاله همراهمان باشید.

برای ساخت لمبه در انتخاب نوع چوب محدودیتی وجود ندارد؛ اما برای مقرون به صرفه بودن این متریال دکوراتیو چوب کاج بهترین انتخاب است. چوب‌های موسوم به روسی مانند نراد، یولکا و ساسنا… از جمله چوب‌های مناسب برای ساخت لمبه هستند.

در ساخت لمبه الوارهای چوب کاج در ضخامت‌های مورد نظر برش میخورد و با استفاده از دستگاه مولدر، شیار و زبانه مورد نظر در دو طرف ورق ایجاد می‌شود. با اشاره به اینکه الوارهای وارداتی از کشور روسیه معمولاً ۶ متری هستند، معمولاً لمبه ها به صورت ورق‌های ۶ متری و در عرض دلخواه برش میخورند.

عرض لمبه های استاندارد ۱۲ سانتی متر پشت در پشت و ۱۰ سانتی متر سطح نما است. ۲ سانتی متر از این ۱۲ سانتی متر به‌عنوان زبانه یا همان کلیک نصب در نظر گرفته می‌شود.

برخی مجموعه‌های خدماتی تولید کننده لمبه برای جلوگیری از تنش لمبه در اثر خشک شدن در پشت کار دو شیار ایجاد می‌کنند.

لمبه برای دکوراسیون چه قسمت هایی استفاده می شود؟

در طراحی دکوراسیون داخلی میتوان از لمبه برای طراحی سقف، دیزاین بخشی از دیوار استفاده کرد. همچنین میتوان با توجه به فضای مورد نیاز و قابلیت‌های لمبه بهترین طراحی را ایجاد کرد. البته با توجه به ضخامت و تولید سفارشی لمبه در تحمل وزن بالا میتوان برای طراحی کف نیز از این ابزار استفاده کرد.

رنگ مناسب لمبه چوبی

برای پوشش لمبه ها عموما از رنگ‌هایی مانند سیلر و کیلر و نیم پلی استر استفاده می‌شود؛ اما نسل جدید رنگ‌های گیاهی مخصوص چوب به دلایل ذیل بهترین انتخاب است.

  1. فضای سکونت خود را آلوده به مواد شیمیایی و سرطان‌ زا نکنید.
  2. زمان اجرای رنگ در روغن‌های گیاهی مخصوص چوب به‌مراتب سریع‌تر از رنگ‌های شیمیایی است.
  3. هزینه اجرا تفاوت چندانی ندارد.

ابعاد و اندازه های لمبه

لمبه ها در ابعاد و ضخامت و اندازه های متفاوت قابل سفارش هستند. به‌عنوان مثال از ۸ میلی متر تا ۶۰ میلی متر…

✅مشخصات فنی لمبه های یشیل:
🟣طول: ۳٫۶۶ سانت
🔴عرض: ۵ سانت
🟢عمق: ۱۶ میل
🟡مغز: MDF
⚫دور تا دور روکش PVC
.

در این ابعاد کمترین تنش ایجاد می‌شود و حمل و نصب آن آسان‌تر است.

قیمت لمبه چوبی

با توجه به قیمت لمبه چوبی و نوسانات شدید ارز نمی‌توان عدد دقیقی را اعلام نمود.

ابزار های نصب لمبه

برای نصب لمبه به ابزار زیادی احتیاج نیست. برای برش لمبه استفاده از فارسی بر، یک کمپرسور هوا و میخکوب برای میخ نمودن لمبه به دیوار یا زیر کار ، یک اره چکشی برای برش لمبه و یک مداد برای اندازه گیری دقیق در نصب لمبه ها از جمله ملزومات اصلی شما خواهد بود.

البته برای یک نصب اصولی و تمیز به ابزارهای دیگری هم نیاز خواهد بود که با توجه به نوع پروژه قابل تهیه هستند. هدف از معرفی این ابزارها، سهولت در اجرای کار و نصب لمبه است.

زیر کار برای نصب لمبه چطور باید باشد؟

زیر کار مناسب برای نصب لمبه برای چیدن لمبه ها روی هم و کلیک شدن آن‌ها،می بایست سطح صاف و یکنواخت داشته باشید. باید حتماً لمبه چوبی را به دیوار یا سقف میخ کنید. استفاده از پیچ برای نصب لمبه روش مناسبی نیست و در صورت نیاز به استفاده از پیچ، باید قبل از پیچ نمودن چوب، با استفاده از مته روی لمبه را سوراخ کنید تا چرخش پیچ روی چوب، باعث ایجاد ترک نشود.

اگر زیر کاری که لمبه کار می شود گچ باشد، نصب آسانی خواهید داشت و به راحتی این کار انجام خواهد شد. اما در صورتی که زیر کار سیمانی باشد، باید با استفاده از چوب‌های ۲*۳ زیر سازی برای نصب لمبه را فراهم کنید.

البته بیشتر فروشنده‌های لمبه چوب زیر کار آن را هم موجود دارند و برای تهیه لمبه و زیرکار آن از یشیل مشکلی نخواهید داشت.