خرابی تایل های پارکت

قطعا هیچ‌یک از لوازم و بخش‌های خانه به‌طور کامل از آسیب‌ها مصون نمی مانند. پارکت لمینت بعنوان یک ابزار دکوراتیو از این مورد مستثنا نیست. احتمال خرابی لمینت با مواردی چون نظافت، نگهداری غیر صحیح، پایین بودن کیفیت کالا، نصب اشتباه ، عدم استاندارد بودن کف کار و … قطعی است. در این مقاله به متداول‌ترین خرابی‌ها و راهکارهای تعمیر اشاره ای خواهیم داشت. اگر کف منزل شما با پارکت لمینت پوشیده شده است، قطعاً این مقاله برای شما بسیار مفید خواهد بود.

خرابی‌ پارکت لمینت و راه کارهای تعمیر آن

ایجاد خط و خش بر روی پارکت لمینت

در صورت وجود خراشی عمیق بر روی پارکت لمینت، برای آن‌که در هزینه‌ها به میزان قابل‌توجهی صرفه‌جویی شود جهت ترمیم این بخش از پارکت لمینت، میبایست بخش کوچکی از آن را به فروشگاه رنگ اتومبیل برده و تقاضای ساخت ۵۰ گرم از آن رنگ را از فروشنده نمایید.راه حل خط ایجاد شده روی پارکت

برای گرفتن خش سطح پارکت لمینت، اول سطح آن را کاملا از گرد و خاک پاک نموده و بعد به کمک یک چوب‌کبریت رنگ را به درون خراش موردنظر کشیده و به کمک کاردک بخش‌های اضافی را پاک کنید، پس از خشک شدن رنگ تا زمانی که رنگ زده شده با سطح لمینت یکی شود کار را تکرار نمایید.

شکاف ایجاد شده بین پارکت لمینت ها

به‌طور معمول این مشکل در فضای بین عرض پارکت لمینت ها صورت میگیرد و به‌راحتی قابل تعمیر است. برای این کار کافی است به کمک جاروبرقی فضای بین پارکت لمینت ها را تمیز نموده و بعد اقدام به نزدیک نمودن لمینت ها به یکدیگر نمایید.

 

برای رفع شکاف بین لمینت ها دو راهکار وجود دارد:

شما می‌توانید با ضربه زدن به مرکز لمینت با کف پای خود، لمینت ها را به هم نزدیک نمایید، دلیل ایجاد شیار در لمینت ها عمدتا ضربه وارد شده است، به همین دلیل با ضربه ی مجدد لمینت ها از جای خود حرکت نموده و به لمینت کناری میرسند.

راه حل دیگر برای نزدیک نمودن لمینت ها به یکدیگر، استفاده از یک کاردک یا خط کش فلزی یا وسایل این‌چنینی است. برای این کار خط کش فلزی یا کاردک خود رابین درز ایجاد شده قرار دهید و به کمک یک چکش به آرامی به آن ضربه بزنید تا به لمینت مورد نظر برسد.

در هر دو روش فوق برای جلوگیری از باز شدن مجدد درز حتماً پیش از بسته شدن کامل درز، مابین فضای موجود بین دو لمینت کمی چسب چوب بریزید و علاوه بر آن بایستی جهت نزدیک نمودن لمینت ها به یکدیگر فشار را از طرف دیوار به مرکز وارد کنید.


ایجاد لبه و باد گرفتگی در پارکت لمینتتعمیر پارکت لمینت

عموما این مشکل ناشی از کشیدن تی خیس یا استفاده از بخار شوی و در کل به دلیل نفوذ آب اتفاق می افتد. اگر روی پارکت لمینت شما آب ریخت به‌احتمال‌زیاد تا ۲۴ ساعت آینده باد خواهد کرد پس سریعا آب را از روی آن برداشته و سعی کنید به کمک سشوار نم آن را بگیرید. ده روزی را دست نگه‌دارید چراکه به‌طورمعمول اگر نفوذ آب چندان زیاد نبوده لمینت دوباره مانند روز اول می‌گردد. پس از گذشت ده روز اگر مشکل همچنان پا برجا بوده و نفوذ آب بیش از حد بوده، به‌ناچار بایستی به فکر تعویض قطعه تایل خراب‌شده باشید.

باد کردن و باز شدن درز طولی لمینت

چنانچه تمامی لمینت ها سالم هستند و تنها در ردیفی مشخص، لمینت ها از هم فاصله گرفته‌اند، قطعاً این مشکل ناشی از عبور لوله آب گرم در کف آن قسمت است. این مشکل معمولاً براثر لوله‌کشی غیراصولی سیستم‌های گرمایش از کف رخ میدهد. برای رفع این مشکل بایستی لمینت ها برداشته ‌شده، و برای عایق‌کاری لوله‌ها مجدد مسیر لوله‌ها را کنده و مجددا روی آن کف سازی شود و پس از خشک شدن، مجددا به نصب لمینت ها اقدام نمایید.

ازآنجایی‌که این روش خیلی سخت است بهترین راه حل این است که از نزدیک‌ترین دیوار تا بخش خراب شروع به برداشتن لمینت ها نمایید، و لمینت هایی که از هم بازشده را دوباره کلیک نموده و در صورت لزوم به شیارها کمی چسب بزنید، سپس دوباره لمینت ها را نصب نموده و در ردیف آخر ممکن است بر اثر انبساط نیاز به کمی برش باشد.

باد کردن دایره‌ای وسط تایل لیمنت هاراه حل آب ریخته شده روی پارکت

این مشکل به‌طورمعمول با طبلِ کردن و بیرون زدن نقاط به خصوصی از پارکت لمینت خود را نشان می‌دهد. علت بروز این مشکل می‌تواند یکی از دو موارد زیر باشد:

  1. همانطور که پیش تر گفتیم لوله آب گرمی از زیر کار رد شده باشد و عایق سازی به‌خوبی صورت نگرفته لمینت بیش‌ازحد حرارت خواهد دید.
  2. چنانچه برای نظافت لکه ایجادشده بر روی پارکت لمینت، به مدت طولانی بخار شو را روی لکه گذاشته و حرارت زیاد بخار شو باعث خرابی این بخش شود.

درهرصورت برای حل این مشکل باید تایل آسیب‌دیده تعویض گردد.

شنیدن صدای جیرجیر در زمان راه رفتن بر روی پارکت لمینت

عوامل متعددی میتواند باعث به وجود آمدن این مشکل شوند لذا ما به توضیح در رابطه با دلایل بروز این مشکل نمیپردازیم و تنها به سراغ راهکاری برای حل این مشکل اشاره خواهیم کرد.

برای حل این مشکل دو راه حل وجود دارد:
  1. چنانچه بخشی که دچار این مشکل شده به دیوار نزدیک باشد، پارکت لمینت هایی که صدا میدهند را برداشته و کلیک‌ها را به شمع آغشته نمایید. برای این کار یک شمع معمولی را برداشته و آن را مانند مداد به شیارهای دور پارکت لمینت بکشید تا چرب شده و سپس دوباره پارکت را سر جای خود قرار دهید.
  2. یک روش بسیار ساده و کاربردی برای مواقعی که بخش آسیب‌دیده در مرکز فضای بزرگی واقع‌شده است و قادر به جمع‌کردن لمینت ها نیستید. از یک فروشگاه لوازم ساختمانی یک شیشه پارافین مایع خریداری نمایید، پارافین مایع به‌طورمعمول در شیشه‌های کوچک و قهوه‌ای‌رنگ همچون شیشه دارویی، به فروش میرسند. پس‌ازآن که سطح کار را به‌طور کامل نظافت نمودید یک سرنگ را از پارافین پر کنید و بعد خیلی دقیق و به مقدار کم پارافین را روی شکاف پارکت لمینت ها بریزید.

البته برای این کار نیازی به فروکردن سوزن سرنگ در درون کلیک نبوده و تنها کافی است این کار را مماس با کلیک انجام دهید، بااینکه در ابتدا پارافین‌ها روی شکاف باقی‌مانده اما باگذشت تقریبا نیم ساعت به درون درز نفوذ میکند سپس می‌توانید به کمک یک پارچه اقدام به خشک نمودن چربی‌های باقیمانده نمایید.۲۴ ساعت بعد مجدد محل آسیب‌دیده را چک نمایید و یکی دو بار از این بخش رد شده تا ببینید همچنان صدایی به گوش میرسد یا خیر. در صورت پا برجا بودن مشکل روال را تکرار نمایید. و البته این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف زیاد پارافین و تکرار بیش‌ازحد این کار ممکن بوده به آسیب‌دیدگی پارکت لمینت منجر گردد. در انجام این کار نهایت حوصله و ظرافت را به کار گرفته و برای رفتن پارافین به همه بخش‌های شیار وقت بگذارید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *