پارکت و لمینت

تاثیر رنگ پارکت در دکوراسیون داخلی

در هر فضایی باید دمای رنگ را کنترل کرد مثلا در طراحی داخلی یک فضای کوچک نباید از رنگ های کاملا گرم استفاده کرد چون حالت بهم ریختگی به وجود می آید و در مقابل نباید در فضای بزرگ از رنگهای کاملا سرد استفاده کرد که فضا را بی روح نشان دهد.

رنگ در دکوراسیون منزل، انعکاس مستقیمی از شخصیت ماست و علاوه بر آن بر روحیه و افکار ما و اطرافیانمان تاثیر مستقیم دارد. نور و رنگ فضای خانه ، میتواند ما را شاد و یا دلتنگ کند. به طوری که رنگ های گرم مانند قرمز و نارنجی و تنالیته ای آن ، حس شادی به ما می بخشند و رنگ ها ی سرد مانند آبی و سفید و … احساس خنکی و آرامش را القا میکند.

رنگبندی پارکت

 

کاربردهای چوب در زندگی انسان

چوب از عناصر تاثیر گذار در زندگی انسانها بوده است و تقریبا در تمامی دوران های بشریت بسیاری از نیاز ها توسط چوب برآورده شده. بدین جهت توجه به جزئیات چوب در زندگی انسان بسیار نمود پیدا کرده است. از گذشته تا به امروز کاربردهای چوب در بسیاری از موارد منسوخ شده است، بعنوان مثال سازه های چوبی که از مهمترین مصارف چوب در گذشته بوده است.نقش رنگ درطراحی داخلی

پارکت یکی از موارد مصرف چوب که در هر دوره به شکل های مختلف برای کف ساختمان استفاده می گردیده و تا به امروز همچنان از بهترین متریال های کف ساختمان محسوب میگردد. البته نرخ رشد بالای از بین رفتن درختان موجب آن شده که از مشتقات چوب بهره بیشتری ببرند و به جای استفاده از الوار های چوب طبیعی از پارکت های لمینت استفاده گردد.

پارکت های لمینت اکثرا از مغزی اچ دی اف ساخته میشوند ولی سطح روی کار کاملا بر گرفته از چوب های طبیعی با همان نقش و نگار ، گره ، رگه و رنگ و لعاب می باشد. این روش هم در طول عمر پارکت و مقرون به صرفه بودن هزینه برای تولید تاثیر بسزایی دارد. بزرگترین لطف این روش استفاده از ضایعات چوب و سلولز است که باعث حفظ منابع چوب طبیعی و جنگل ها می شود. خرید پارکت لمینت  تقریبا ۲۰% پارکت چوبی هزینه در بر خواهد داشت.

انتخاب رنگ های سرد در کنار گرمای چوب

همانطور که اشاره شد، رنگ هایی که ما برای در و دیوار یا سقف و کف خانه انتخاب می کنیم می توانند آن را گرم و بزرگ و یا سرد و بی روح نمایند. بنابراین اگر از رنگ های روشن در کل دکوراسیون استفاده میکنید ، خانه را بی احساس و سرد می کند ، همانطور که به کارگیری رنگ های تیره فضای خانه را شلوغ و کوچک میکند. به همین دلیل حفظ تعادل و هارمونی در انتخاب رنگ ها می تواند زیبایی محیط پیرامون را چندین برابر کند و در این میان چه الگویی بهتر از طبیعت که در آن گرمی و سردی و یا تیرگی و روشنی در کنار هم جلوه گر شده اند.

یافتن رنگ مناسب برای فضای محیط ، چالشی مهم در دکوراسیون محسوب می شود . انتخاب هوشمندانه ، میتواند فضای شما را زیبا و دلنشین سازد. برای مثال اگر شما از رنگ های سرد برای رنگ دیوارهای اتاق استفاده کرده اید ، در انتخاب مبلمان و یا تزیینات دیگر حتما باید از رنگ های گرم به کار ببرید تا فضا از حالت سرد و بی روح خارج شود و بر عکس اگر اکثر رنگ های اتاق ها ، گرم هستند می بایست چند رنگ خنک و سرد نیز برای حفظ تعادل استفاده کنید.

برای خرید پارکت چوبی نکات زیر را رعایت کنید تا یک خرید موفق و لذت بخش را تجربه کنید.

چگونه بهترین رنگ پارکت را انتخاب کنیم؟

امروزه کفپوش یکی از مهم ترین بخش های دکوراسیون است. در گذشته ، فرش و قالیچه کل کف اتاق ها را می پوشاند و به فضای خانه ، شکل سنتی و روستایی می بخشید، اما با گذشت زمان و پیشرفت صنعت، کفپوش های مدرن با تنوع زیاد به بازار آمد و جایگاه ویژه ای در دکوراسیون داخلی پیدا کرد. یکی از این کفپوش ها ی پر طرفدار، پارکت است .

پارکت ها از چوب ساخته می شوند و کارایی خوبی برای ایجاد تنوع در کف سازی منزل و محل کار دارند. برای انتخاب رنگ پارکت، نکته هایی وجود دارد که در این مقاله از نظر رنگ شناسی و متدهای دکوراسیون به آن میپردازیم.

توجه به رنگ دیوار ها ، سقف ، مبلمان ، پرده ، فرش و اندازه ی فضای اتاق ها شما را در یافتن رنگ مناسب برای پارکت ، راهنمایی می کند و شما را از سردر گمی نجات می دهد.شکل فضای اتاق نقش مهمی در انتخاب رنگ پارکت دارد اگر اتاق شما باریک و کم عرض ساخته شده ، بهتر است رنگ دیوارها و سقف را روشن و پارکت را تیره انتخاب کنید تا اتاق ، عریض تر به نظر برسد و چنانچه اتاق ، کم ارتفاع وکم نور است می توانید با استفاده از پارکت روشن مانند کرم یا بژ آن را بلند تر و رو شن تر کنید . بکار بردن پارکت تیره در کنار دیوار های تیره، خانه را تاریک و کوتاه می کند .

نقش پارکت و رنگ آن در زیبایی

رنگ مناسب برای پارکت اتاق نشیمن و پذیرایی در محیط خانه

پارکت فندقی ، فضای گرم و دل نشینی ایجاد می کند که پیشنهادی مناسب برای اتاق نشیمن یا پذیرایی است . البته توجه به مبلمان و رنگ دیوار ها نیز حائز اهمیت است. برای مثال با مبلمان روشن ، پارکت قهوه ای با رگه های تیره زیبایی محیط را چندین برابر میکند و بعنوان یکی از متداولترین رنگ ها القای حس طبیعت در آن بسیار بالاست. چنانچه از مبلمان با رنگ های متمایل به سرد مانند بنفش یا آبی استفاده می کنید پارکت هایی با تناژ رنگ نسکافه ای ، تاثیر بسزایی در جذابیت دکوراسیون منزل شما و از بین بردن حس سردی فضا دارد.

اگر در مبلمان شما از رنگ های گرم مثل زرشکی یا قهوه ای استفاده شده ، ترکیب رنگ های سرد می تواند فضا را متعادل و دلنشین کند. بنابر این انتخاب رنگ روشن مانند کرم یا بژ برای پارکت ها پیشنهاد می شود. البته رنگ های تیره به قول معروف چرک تاب هستند و مدام به تمیز کاری نیاز ندارند و این عمر پارکت شما را طولانی تر می کند.

رنگ مناسب پارکت اتاق خواب

برای اتاق خواب ها رنگ پارکت باید با توجه به رنگ وسیله ها ی دیگر مانند تختخواب ، دیوارها و پرده صورت گیرد. در اینجا چند نمونه از ترکیب رنگ ها برای اتاق خواب را به شما پیشنهاد می دهیم، همنشینی رنگ کرم یا بژ با پارکت نسکافه ای درخشش بی نظیری به اتاق خواب می دهد . این رنگ های جذاب فضای اتاق خواب شما را لوکس و در عین حال تمیز نشان می دهند.

اگر در اتاق خواب خود از رنگ بنفش استفاده کرده اید ، به کار بردن پارکت استخوانی موجب زیبایی اتاقتان می شود . به کار بردن رنگ خاکستری یا نقره ای و کمی بنفش در وسایل اتاق خواب در کنار پارکت قهوه ای ، زیبایی اتاق شما را دو چندان خواهد کرد. قرار گرفتن رنگ سبز همراه با رنگ دودی نیز با پارکت شکلاتی بسیار جذاب و چشم نواز خواهد شد . یکی دیگر از رنگ های متداول در اتاق خواب ، رنگ صورتی است. رنگ صورتی و تناژ های مختلف آن مانند گلبه ای ، در کنار آبی فیروزه ای و طوسی فضایی رومانتیک و لطیفی می سازد که اگر با پارکت با رنگ های فندوقی ، قهوه ای و شکلاتی ترکیب شود جذابیت قدرتمندی خواهد ساخت.

توجه به بافت پارکت موضوعی بسیار مهم

بافت پارکت نیز در علاوه بر رنگ مولفه ی دیگری در انتخاب آن می باشد به طوری که بافت یا همان خطوط عمودی در طرح پارکت ، فضای اتاق را باریک و بزرگ تر و خطوط افقی در سطح پارکت، آن را پهن تر و کوچک تر نشان می دهد. به این ترتیب بهتر است با توجه به مبلمان ، رنگ پارکت ها، چند درجه تیره تر یا روشن تر از مبلمان در نظر گرفته شود.

با توجه به آنچه خواندید از آنجایی که مبلمان بر روی سطح کفپوش قرار می گیرند باید تناسب رنگ بین اجزای تشکیل دهنده ی مبلمان وجود داشته باشد و با چند درجه اختلاف رنگ ، پارکت را انتخاب کنید تا از یکدست و خسته کننده شدن محیط جلوگیری شود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *